Współpraca z przedsiębiorstwami w obszarze kształcenia w branży mechanicznej i górniczo – hutniczej.

Dobry zawód, dobra praca.

Salezjańskie Centrum Kompetencji Zawodowych
w Oświęcimiu.”

Celem projektu, który będzie realizowany w latach 2017 – 2023 jest poprawa efektywności kształcenia zawodowego w Salezjańskim Publicznym Technikum, Publicznej Zasadniczej Szkole Zawodowej i Centrum Kształcenia Ustawicznego tworzących Salezjańskie Centrum Kompetencji Zawodowych w Oświęcimiu w branży mechanicznej i górniczo – hutniczej.

Zadania ujęte w projekcie obejmują tworzenie warunków zbliżonych do rzeczywistego środowiska pracy w tej branży, kursy umiejętności zawodowych, kursy kwalifikacyjne, staże i praktyki, doradztwo edukacyjno – zawodowe, wizyty zawodoznawcze oraz doskonalenie umiejętności i kompetencji zawodowych nauczycieli zawodu i instruktorów praktycznej nauki zawodu. W ramach projektu prowadzona będzie współpraca z przedsiębiorstwami m.in. w ramach Rady Programowej.

Zostaną utworzone dwie klasy patronackie:

- w zasadniczej szkole zawodowej w zawodzie operator obrabiarek skrawających pod patronatem Fabryki Maszyn i Urządzeń "OMAG" Sp. z o.o.

- w technikum w zawodzie technik mechanik obróbka skrawaniem pod patronatem spółek Grupy Maspex

Bezpłatna oferta dodatkowa dla uczniów wszystkich kierunków kształcenia szkoły zawodowej
i technikum, w każdym roku szkolnym od 2017 roku do 2023 roku*

kursy umiejętności zawodowych:

"Wykonywanie obróbki na obrabiarkach sterowanych numerycznie"

"Diagnozowanie układów elektrycznych i elektronicznych pojazdów samochodowych”

"Organizowanie procesów obróbki i montażu części maszyn i urządzeń”

"Nadzorowanie przebiegu produkcji” – kurs pod patronatem firmy Maspex

kurs spawania – we własnej spawalni, z egzaminem przed komisją z Instytutu Spawalnictwa,

kurs obsługi wózków jezdniowych z egzaminem UDT,

krajowe miesięczne wakacyjne staże i praktyki z wypłatą stypendium,

doradztwo edukacyjno – zawodowe,

wizyty zawodoznawcze w przedsiębiorstwach.

*Limit bezpłatnych miejsc jest ograniczony. Na każdy rok szkolny określony jest odrębny limit miejsc. Kryteria dostępu będą określone w regulaminie rekrutacji na poszczególne dodatkowe formy wsparcia dla uczniów.

Planowane efekty:

Liczba szkół i placówek kształcenia zawodowego doposażonych w programie w sprzęt i materiały dydaktyczne niezbędne do realizacji kształcenia zawodowego: 2

Liczba podmiotów realizujących zadania centrum kształceniazawodowego i ustawicznego objętych wsparciem w programie: 1

Liczba osób uczestniczących w pozaszkolnych formach kształcenia w programie (O/K/ M): 395

Liczba uczniów szkół i placówek kształcenia zawodowego uczestniczących w stażach i praktykach u pracodawcy (O/K/M): 131

Liczba szkół i placówek kształcenia zawodowego wykorzystujących doposażenie zakupione dzięki EFS: 2

Liczba osób, które uzyskały kwalifikacje w ramach pozaszkolnych form kształcenia (O/K/M): 395

Liczba nauczycieli kształcenia zawodowego oraz instruktorów praktycznej nauki zawodu, którzy uzyskali kwalifikacje lub nabyli

kompetencje po opuszczeniu programu (O/K/M): 5

Liczba uczniów uczestniczących w kursach umiejętności zawodowych: 240