Ochotnik do Auschwitz - Rotmistrz Witold Pilecki! Tego człowieka nie trzeba nikomu przedstawiać, nawet młodemu Polakowi. Postać ta jest symbolem bohaterstwa i walki przeciwko niemieckiemu okupantowi w czasie II wojny światowej.

Ochotnik do Auschwitz - miejsca, gdzie człowiek człowiekowi zgotował tak okrutny los. To piekło na ziemi, gdzie ludzie byli gnębieni, poniżani, traktowani jak podludzie, gdzie masowo ginęli w brutalny sposób.

Pilecki dał się aresztować 19 września 1940 w łapance na Żoliborzu w Warszawie, skąd pod nazwiskiem Tomasza Serafińskiego dostał się do Auschwitz jako więzień nr 4859.

Właśnie tutaj w Auschwitz stworzył konspirację wojskową. Planował powstanie w obozie oraz zebranie dowodów zbrodni popełnianych przez nazistowskie Niemcy.

Pilecki zbiegł z Auschwitz i zrealizował swój cel: napisał raport o popełnianych zbrodniach, a następnie brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie został skazany na śmierć przez władze komunistyczne, wyrok wykonano 25 maja 1948 r. o godz. 21.30.

W Oświęcimiu działa Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, gdzie na dziedzińcu szkoły 21 września 2018 roku został uroczyście odsłonięty pomnik tego Bohatera.

Nie wolno nam zapomnieć o historii, bo jak pisze „Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie”. Uczniowie naszej szkoły już od trzech lat biorą udział w projekcie „Auschwitz – nie możemy zapomnieć!” organizowanym przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, które działa w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. W tym roku szkolnym zaczynamy czwartą edycję tego projektu. Podczas comiesięcznych spotkań uczestnicy mogą poznać los różnych grup narodowościowych więźniów Auschwitz. Uczniowie mają okazję dowiedzieć się, że tysiące ludzi cierpiących i ginących w Auschwitz to nie anonimowy tłum lecz matka, ojciec, syn, córka, przyjaciel… Próbują znaleźć odpowiedz na pytanie: Jak mogło dojść do tak okrutnej zbrodni?