Na sportowo – szkolne kółko rowerowe

Zalety jazdy na rowerze:

 

  • Godzina spokojnej jazdy na rowerze pozwala spalić około 500 kalorii. I to bez większego wysiłku! Systematyczną jazdą poprawisz kondycję, zrzucisz parę kilogramów i odreagujesz stres.
  • Wybierając rower dbasz o środowisko. Rower jest jednym z nielicznych środków transportu, które nie wydzielają spalin. Jest bardziej mobilny, dzięki czemu nie stoisz w korkach i nie wdychasz miejskich zanieczyszczeń. Zawsze możesz skręcić w boczną uliczkę, pojechać ścieżką rowerową czy przez park. Rower nie powoduje hałasu, którego poziom, zwłaszcza w centrach dużych miast, przekracza wszelkie dopuszczalne normy.
  • Wybierając rower nie tracisz czasu. Rower jest zawsze gotowy do podróży. Gdy masz sprawę do załatwienia, po prostu wsiadasz i jedziesz
  • Wybierając rower oszczędzasz pieniądze. Zaletą roweru jest również brak comiesięcznych opłat związanych z jego utrzymaniem. Zajmuje 10 razy mniej miejsca niż samochód osobowy, więc nie wymaga garażu. Zmieści się w piwnicy czy na balkonie. W swoim budżecie musisz przewidzieć jedynie niewielką sumę na konserwację oraz ewentualne naprawy.
  • Bezwzględnie należy jeździć w kasku! Nawet jeśli wydaje ci się, że jest niewygodny, albo że wyglądasz w nim głupio. Konsekwencje urazu zależą przede wszystkim nie od prędkości jazdy, lecz od siły uderzenia
  • Wybierając rower lepiej poznajesz otoczenie. Podczas jazdy rowerem możesz podziwiać otoczenie i odkrywać wcześniej nieznane miejsca. Dzięki temu lepiej poznasz miasto i okolicę. Ile jest interesujących uliczek, mostów i parków, których nigdy nie odkryjesz, korzystając z miejskiej komunikacji. W każdym z tych miejsc zawsze możesz się na chwilę zatrzymać i nieco odpocząć.
  • Wybierając rower poprawiasz nastrój. W czasie jazdy na rowerze i uprawiania innych sportów organizm wydziela endorfiny, zwane hormonami szczęścia. Minimalizują one odczuwanie wysiłku i zmęczenie mięśni, poprawiają samopoczucie i zwiększają zadowolenie. Stabilizuje się praca układu oddechowego. Szybsze krążenie sprawia, że organizm jest lepiej dotleniony i sprawniej funkcjonuje. Jesteśmy zdrowsi. Dodatkowo jazda na rowerze pozwala uniknąć stresu i się zrelaksować. Masz przecież tę przewagę nad innymi pojazdami, że bez większego problemu wjedziesz prawie wszędzie. Możesz też korzystać z rozmaitych skrótów. Kierowcom samochodów do wielu miejsc uniemożliwiają dojazd zakazy albo brak odpowiedniej drogi.
  • Wybierając rower kształtujesz mięśnie nóg Podczas jazdy na rowerze najmocniej pracują łydki. Aktywne są również mięśnie pośladków oraz ud, zwłaszcza dwugłowy i czworogłowy oraz w pewnym stopniu - mięśnie brzucha. Kiedy wjeżdżasz pod górę, pracują także ręce i mięśnie klatki piersiowej. Jeśli w ciągu tygodnia pokonasz na rowerze ok. 90 km, szybko wzmocnisz muskulaturę oraz zlikwidujesz tkankę tłuszczową na biodrach i udach.
  • Wybierając rower troszczysz się o serce. Jazda rowerem to świetny trening dla serca. Zmusza do wydajniejszej pracy układ krążenia, chroniąc go przed nadciśnieniem, a serce przed chorobami. Podczas rytmicznego pedałowania serce uspokaja się, a każdy jego skurcz jest pełniejszy i powoduje lepsze dotlenienie narządów wewnętrznych. Pamiętaj też, że im częściej jeździsz na rowerze, tym twoje serce mniej się męczy. Tętno nie jest tak szybkie, jak na początku twojej przygody z rowerem i nie dopada cię zadyszka ani zmęczenie.

 

 

 

 

Zalety jazdy na rowerze ściągnięte ze strony internetowej:


http://wformie24.poradnikzdrowie.pl/zajecia-i-treningi/rower-9-powodow-dla-ktorych-warto-jezdzic-na-rowerze_34176.html