Wyjazd wolontariuszy Miejsca Pamięci Auschwitz Birkenau do Wrocławia

W czwartek 22 marca 2018 roku kilkoro uczniów naszej szkoły wzięło udział w wyjeździe do Wrocławia w ramach wcześniejszego uczestnictwa w wolontariacie podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Sam wolontariat był wspaniałym doświadczeniem, gdyż dał młodzieży możliwość spotkania byłych więźniów, a tego niesamowitego wydarzenia nie sposób zapomnieć. W trakcie wycieczki udaliśmy się do Muzeum Pana Tadeusza, które okazało się bardzo ciekawe i w pełni interaktywne, więc nie mogliśmy się nudzić. Obejrzeliśmy także wystawę poświęconą dwóm świadkom historii, zwłaszcza II wojny światowej, byłemu więźniowi obozu Auschwitz Władysławowi Bartoszewskiemu oraz Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu. Reprezentują oni pokolenie, które dorastając w wolnej po 123 latach zaborów  Polsce,  w 1939 roku znów musiało stanąć do walki o ojczyznę. Odbyliśmy spacer po Wrocławiu z panią przewodnik, która w niesamowicie interesujący sposób opowiadała nam historię kamienic, budynków i całego miasta. Zobaczyliśmy ratusz, później gotycką bazylikę pw. św. Elżbiety z prawie stumetrową wieżą widokową. Zwiedziliśmy także piękny Uniwersytet Wrocławski wraz z Wieżą Matematyczną, z której widok rozciągał się na całe miasto. Następnie skierowaliśmy się na Ostrów Tumski, czyli najstarszą, zabytkową część Wrocławia, która przez wieki podlegała władzy kościelnej. Przeszliśmy przez Most Tumski, znany jako „most zakochanych” i zobaczyliśmy wnętrze Archikatedry pw. św. Jana Chrzciciela, zwanej matką kościołów śląskich, ponieważ  jest ona najwspanialszym zabytkiem gotyckiej architektury sakralnej w tym regionie. Wycieczka była bardzo udana, mogliśmy się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o historii miasta, a w czasie spaceru oczywiście liczyliśmy znane wrocławskie krasnale. Dziękujemy serdecznie organizatorom z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i zapewniamy, że będziemy nadal angażować się w działalność wolontariatu w Miejscu Pamięci, które jest tak blisko nas.