Funkcje i znaczenie sztuki w KL Auschwitz

We wtorek 31 października br. po czwartej lekcji grupa kilkunastu uczniów naszej szkoły wraz z panią Martą Chrapczyńską i panią Barbarą Harmatą udała się do Miejsca Pamięci Auschwitz. Było to pierwsze wyjście w ramach projektu „Auschwitz - nie możemy zapomnieć”, który w naszej szkole ma już swoją kontynuację. Tym razem celem spotkania był dział zbiorów. Kilka słów o eksponatach i ich twórcach opowiedziała nam pani Agnieszka Sieradzka. Mieliśmy jedyną okazję zobaczyć z bliska oryginalne prace byłych więźniów. Część z nich była wykonana na oficjalne zlecenie esesmanów, np. rysunki pejzaży lub plany rozbudowy Auschwitz, a część z prac została wykonana w sposób nieoficjalny – z materiałów nielegalnie pozyskanych, które przedstawiały życie codzienne i okrutny los więźniów, karykatury esesmanów, jak i portrety więźniów. W czasie wizyty w obozie pracowaliśmy w małych grupach, w których mieliśmy za zadanie wypowiedzieć się na temat oglądanych obrazów i celu, w jakim mogły być namalowane. Dowiedzieliśmy się, że obrazy malowane na zamówienie mogły poprawić sytuację więźnia – twórcy w obozie, natomiast nieoficjalne dzieła miały na celu uratowanie resztek godności więźniów oraz pomagały zachować wspomnienia o lepszym życiu. Były to dla nas wyjątkowe zajęcia, bo mogliśmy się  dowiedzieć wielu interesujących informacji na temat sztuki obozowej  oraz zobaczyć oryginały na żywo.