"Wycieczka w świat wypukłości: wpisywanie trójkąta w ciało wypukłe" - wykład popularyzujący matematykę

28 września 2017r. odbył się wyjazd uczniów naszego gimnazjum do Krakowa na Uniwersytet Jagielloński. Celem wyjazdu było uczestnictwo w wykładzie popularyzującym matematykę pt. "Wycieczka w świat wypukłości: wpisywanie trójkąta w ciało wypukłe". Wyruszyliśmy po godzinie 15:00, pogoda dopisywała. Mimo dużych korków, udało nam się dojechać na czas. W trakcie wykładu można było dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, np. czym różni się zbiór wypukły od ciała wypukłego, jakie ciało nazywamy ściśle wypukłym, a jakie gładkim. Uczestnicy mieli także okazję do samodzielnego poszukiwania i odkrywania matematyki. Szczególnie trudno było znaleźć przykład trójkąta i ciała wypukłego, w które nie da się owego trójkąta wpisać. Wykład jednak dał odpowiedź na to i wiele innych pytań. Wieczorem, pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia, wróciliśmy do Oświęcimia. Już teraz wszystkich uczniów zapraszamy do udziału w kolejnych wyjazdach popularyzujących matematykę.