Konkurs literacki "O złote pióro"

Ludzie czytają i często także znajdują w sobie odwagę, aby pisać. Bo pisanie zawsze wymaga odwagi. Poddać ocenie innych swoje teksty, napisać je lub wyciągnąć z ukrycia, "z szuflady", to odwaga poddania się ocenie innych.

Janusz Leon Wiśniowski

W tym roku szkolnym odbyła się już kolejna edycja konkursu literackiego "O Złote Pióro" przeznaczonego dla uczniów gimnazjum, liceum, technikum i szkoły zawodowej. Teksty były składane w dwóch kategoriach: poezja i proza. Miłość, śmierć, przemijanie, szczęście, dojrzewanie... to tylko niektóre z problemów, które pojawiły się w pracach uczniów. Wyniki zostały ogłoszone 14.06.2017r. podczas porannego apelu:

I miejsce -  "W poszukiwaniu szczęścia" (proza) Dominika Kulig 2Gb

II miejsce –  "Drzwi" (proza) Alicja Stężowska 1La

III miejsce – "Anioł Stróż", "Telefon" (poezja) Kacper Nowak 2Tps

Dominika Kulig:

Zaczęłam pisać już jako mała dziewczynka. Wtedy był to tylko spsób na nudę, ale z biegiem czasu zaczęło się to przeradzać w coś więcej. Zorientowałam się, że jest to mój sposób na oderwanie się od rzeczywistości. Poprzez pisanie mogę choć na chwilę przenieść się w krainę wyobraźni, gdzie wszystko może się zdarzyć i to ja kreuję świat przedstawiony. Mogę samodzielnie wymyślać miejsca, bohaterów, a nawet fabułę. Jest to prawie jak czytanie książek, tyle że to ja decyduję o dalszych losach postaci, przez co mogę przekazać pewne wartości, które są dla mnie ważne i zaprezentować je innym ludziom. Podczas tworzenia tej rzeczywistości mogę ukazać to, czego boję się w prawdziwym życiu- słowa i czyny, których brak odwagi nie pozwoliłby mi wykonać. Przez to mogę pokazać innym - i przede wszystkim sama zobaczyć - świat z zupełnie innej strony. Każdy z nas czasami zastanawia się "Co by było gdyby...", a przecież we własnych utworach można spróbować wszystkiego, nawet sięgnąć do całkowicie wyimaginowanych rozwiązań. Właśnie dlatego zachęcam do pisania każdego, gdyż właśnie wtedy można najlepiej poznać samego siebie. Dodatkowo organizowane są liczne konkursy literackie, zarówno dla młodzieży, jak i dla dorosłych. Jest to dobry sposób, aby sprawdzić swoje umiejętności pisarskie oraz zmobilizować się do pracy. Nie należy się jednak zrażać niepowodzeniami, gdyż każdy ma inny gust i to, że jednemu jury nie spodobała się nasza praca, nie oznacza, że innej osoby nie zachwyci. Poza tym myślę, że są sytuacje w życiu, gdy jest nam naprawdę trudno. Właśnie wtedy warto sięgnąć po pióro i zacząć pisać, wylać swoje emocje na papier. Wtedy robi się człowiekowi lżej i zaczyna się myśleć pozytywnie. Serdecznie polecam pisanie każdemu, a inspirację zawsze można odnaleźć w otaczającym nas świecie. Nigdy nie wiadomo, kto zostanie wielkim pisarzem. Może Ty nim będziesz...

Wszystkim uczniom, którzy mieli "odwagę" poddać ocenie swoje prace, bardzo serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym większe grono "szkolnych artystów" zdecyduje się sprawdzić swoje możliwości w literackim konkursie, bo jak pisze polska noblistka Wisława Szymborska to przecież: Radość pisania./ Możność utrwalania./ Zemsta ręki śmiertelnej.